XIRU 2016 MARTXOAREN 25 26 27 Bazko aste - Gotein
XIRU 2016 MARTXOAREN 25 26 27 Bazko aste burua GOTAINE IRABARNE ETA EZPEIZE Musika eta sorkuntza jaialdia Xiberoan… Musika eta…….antzerkia Musika eta…….kluna Musika eta…….dantza Musika eta ……txotxongiloa Musika eta…….kantua Musika eta ……margoak Musika eta……27 urtez ! Martxoaren 25an Ostiralea : Ezpeizeko elizan 21.00etan: EUSKAL BARROKENSEMBLE « EUSKEL ANTIQUA » emanaldia Zuzendaria : ENRIKE SOLINIS (gitarra, lauta, theorb…). Miren Zeberio (biolina), Sabin Bikandi (txistua), Dani Garai (perkusioak), Maika eta Mixel Etxekopar (botza, flautak), Leire Berasaluze (botza)…. Euskal Herriko hitz eta musika andana bat, XV. XVI.mentekoak gehienak, euskal kantore eta musika herrikoiekin kürütxatzen, aize berria musika zaharretan… Euskel Antiqua : https://www.youtube.com/watch?v=TU6qt3T71b8 - Ezpeizeko elizako margo ezin ederragoak (XVII. mentekoak) - UZTARO ederlan elkartearen lanekin, zuzendaria : GONZALO ETXEBARRIA Martxoaren 26an Neskenegüna 15.30etan Irabarnen: UTURZABALA arte ebilbidearen 10. obraren estrena, DIDIER CADIRAN Biarnoko saskigilearkin eskutik 21.00etan Gotainen: - « CASSEROLES » ikusgarria : HELENE JACQUELOT ETA ELSA CORRE (Douarnenez-Breizh). Ikusgarri bat omenaldi maneran, Doarnenez-ko portura heltu diren emazte hauentzat, amodioz edo beharrez beren erresumak ützirik. Casseroles : https://soundcloud.com/vos-gueules-les-mouettes/la-llorona - PARALLELES HIP HOP Konpainia (83- Var) eta XIBEROOTS taldea (Xiberoa) : Jamal et Hosni M’Hanna Euskal Herrira itzultzen dira , aldi hontan Xiberoots taldeko gazteekin zerbait berri prestatzeko ! - GOTAINEKO DANTZARIAK : Xiberoots_ekin ere zerbait berri… ! Xiberoots : https://www.facebook.com/Xiberoots-Taldea-1631300953801083/ Par-alleles : https://www.youtube.com/watch?v=ZhZsFAvh-Mg Martxoaren 27an Igantea Gotainen : 11.00etan - PIERRE VISSLER (Xiberoa) : kluna, musika eta dantza - ELISABETH HERMIL-JC. GALTXETABURU : Txotxongilo eta musika - DANTZA JAUZIAK PLAZAN : herriko dantzariak eta Poitiers-eko musika erakasle gazteak kantari 13.00 Bazkaria 15.30 Plazan : BIDADOR PASTORALA Iruñan sortü den pastorala Xiberoko lürretan ! Joxe Miel Bidador eta Nafarroako euskalzaleen ixtoria. Gotainen sortü Ederlezi pastoral ondotik, Xiberoko pastorala oraikoan Nafartarrek bereganatürik ! Bidador pastorala : https://dantzan.eus/bideoak/bidador-pastorala SARTZEAK : 12 euro Ostiral Nesk gaüan, eta Bidador pastorala. Besteak dohainik. Prezio apala : 6 euro. Pass 3 egun : 25 euro. XIRU eta gazteak : ULISES ikusgarria Mauleko Argia kolegioak emanik Euskal Barrokensemble Xiberoko eskolentako XIRUn aterbetzeko : Irabarneko jauregia : http://www.chateau-libarrenx.com/ Lo gelak : http://www.chambresdhotes-mauleon-pays-basque.fr/basque/accueil-ba.html XIRU ABOTIA elkarteak du antolatzen. LAGUNTZAK : Ezpeizeko Herriko Etxea, Euskal Kultur Erakundea, Pirinio Atlantikoak Departamedua, Akitania-Limousin-Poitou Charentes eskualdea, Partaideak : Mauleko herria, Garindainekoa, ARTZAINAK taldea (industria-Maule) XIRU 2016 25 26 27 mars - week end de Pâques GOTEIN LIBARRENX ET ESPES Festival de musique et création en Pays Basque Musique et……clown Musique et……danse Musique et……marionnettes Musique et……chant Musique et……peinture Musique et……théâtre Musique et…..27ans ! Vendredi 25 mars Eglise d’Espès 21h : EUSKAL BARROKENSEMBLE Spectacle « EUSKEL ANTIQUA » Des paroles et des musiques du Pays Basque, pour la plupart des XV. et XVI. siécles, mêlées au chant populaire basque qui a traversé les époques. Un vent nouveau sur les musiques anciennes… Euskel Antiqua : https://www.youtube.com/watch?v=TU6qt3T71b8 - Direction : ENRIKE SOLINIS (guitare, luth, theorb…) Miren Zeberio violon, Sabin Bikandi (txistu), Dani Garai (percussions), Maika eta Mixel Etxekopar (voix, flûtes), Leire Berasaluze (voix)…. - L’église d’Espès possède une voûte peinte extraordinaire du XVII. siècle, récemment restaurée - L’atelier d’art UZTARO a préparé un travail autour de ces peintures (Dir. Gonzalo Etxebarria) En partenariat avec la mairie d’Espès-Undurein. Samedi 26 mars 15h30 Libarrenx : UTURZABALA : inauguration de la 10éme oeuvre du parcours artistique. Auteur : DIDIER CADIRAN, vannier à Lasseube. 21h Gotein - « CASSEROLES » : spectacle d’ HELENE JACQUELOT ET ELSA CORRE (Douarnenez-Bretagne). Le duo du Bas rend hommage à ces femmes qui ont atterri à Douarnenez par amour après avoir quitté leur pays, pour des raisons économiques ou politiques. Casseroles : https://soundcloud.com/vos-gueules-les-mouettes/la-llorona - COMPAGNIE PARALLELES HIP HOP (83 Var) et XIBEROOTS (Reggae basque de la Soule). JAMAL ET HOSNI M’HANNA de retour en Pays Basque, cette fois pour y rencontrer le reggae-roots Xibero des jeunes souletins. - GOTAINEKO DANTZARIAK : les danseurs de Gotein….avec XIBEROOTS ! Xiberoots : https://www.facebook.com/Xiberoots-Taldea-1631300953801083/ Par-alleles : https://www.youtube.com/watch?v=ZhZsFAvh-Mg Dimanche 27 mars Gotein 11h : - PIERRE VISSLER solo (Soule): clown, musique et danse ELISABETH HERMIL – JCH. GALTXETABURU (Soule) : marionnettes et musique DANSES SUR LA PLACE : les sauts de la Soule, chantés par les jeunes musicien du CFMI de Poitiers ! 13h Repas 15h30 sur la place : JOXE MIEL BIDADOR PASTORALA Une pastorale créée à Iruña-Pampelune donnée en Soule ! L’histoire de JM Bidador et de l’euskara en Navarre. Après EDERLEZI à Iruña, La pastorale adoptée par des navarrais ! Bidador pastorala : https://dantzan.eus/bideoak/bidador-pastorala ENTREES : 12 euros (Ven, Samedi soir et Bidador pastorala. Autres : gratuit). Tarif réduit 6 euros. Pass 3 jours 25 euros XIRU et les jeunes: Spectacle ULISES, créé par le collège ARGIA de Mauléon (Vendredi 25 Gotein) Spectacle Euskal Barrokensemble concert pour écoles de Soule (Vendredi 25 Espès) XIRU Hébergement :: http://www.chateau-libarrenx.com/ Chambres d’hôtes : http://www.chambresdhotes-mauleon-pays-basque.fr/basque/accueilba.html XIRU est organisé par l’association ABOTIA Aidé par : Le village d’Espès-Undurein, L’Institut Culturel Basque, Le département Pyr. Atlantiques, la région Aquitaine-Limousin-Poitou Charentes. Partenaires : Les mairies de Mauléon et Garindein, le groupe ARTZAINAK (industrieMauléon)